Ile kosztuje Cupra Formentor i którą wersję wybrać?

Nataniel Szymczak

Nataniel Szymczak

|

4 września 2026

Szary Cupra Formentor w ruchu miejskim. Sprawdź aktualną cupra formentor cena i dostępne wersje.

Cena nowej Cupry Formentor zaczyna się od około 135 000 zł w ofercie promocyjnej, ale wybór silnika, skrzyni i wyposażenia może podnieść rachunek nawet powyżej 300 000 zł. Poniżej porównuję aktualne warianty, wskazuję koszt wersji 2.0 TDI oraz wyjaśniam, które dodatki naprawdę zmieniają końcową cenę samochodu.

Najważniejsze informacje o cenach Cupry Formentor

  • 135 000 zł to promocyjna cena bazowej wersji 1.5 TSI 150 KM z manualną skrzynią.
  • Najtańszy diesel 2.0 TDI 150 KM DSG kosztuje promocyjnie około 155 100 zł.
  • Automatyczna wersja eTSI wymaga budżetu od 150 700 zł.
  • Hybryda plug-in 204 KM zaczyna się od 183 500 zł, ale jej opłacalność zależy od regularnego ładowania.
  • Sportowa odmiana VZ 333 KM kosztuje od około 238 900 zł, a VZ5 390 KM blisko 300 000 zł.

Szary Cupra Formentor VZ z miedzianymi felgami. Sprawdź aktualną cupra formentor cena i dostępne konfiguracje.

Ile kosztuje nowa Cupra Formentor w 2026 roku

Według aktualnie publikowanego cennika CUPRA najtańszy Formentor kosztuje katalogowo 145 000 zł brutto. Producent prowadzi jednak promocje, dlatego cena bez finansowania może spaść do 135 000 zł. Trzeba sprawdzić, czy konkretna oferta dotyczy zamówienia nowego auta, samochodu dostępnego od ręki czy wyprzedaży określonej puli egzemplarzy.

Wersja i napęd Moc Cena katalogowa Cena promocyjna
1.5 TSI, manualna skrzynia 150 KM 145 000 zł 135 000 zł
1.5 eTSI mHEV DSG 150 KM 160 700 zł 150 700 zł
2.0 TSI DSG 4Drive 204 KM 177 900 zł 167 900 zł
1.5 e-HYBRID DSG 204 KM 213 500 zł 183 500 zł
2.0 TDI DSG 150 KM 165 100 zł 155 100 zł
VZ 2.0 TSI DSG 265 KM 221 500 zł 211 500 zł
VZ 2.0 TSI DSG 4Drive 333 KM 248 900 zł 238 900 zł
VZ 1.5 e-HYBRID DSG 272 KM 266 700 zł 226 700 zł
VZ5 2.5 TSI DSG 4Drive 390 KM 308 800 zł 298 800 zł

Różnica między najtańszym a najdroższym wariantem przekracza 163 000 zł. Nie płaci się tu wyłącznie za moc. Wersje VZ mają bogatsze wyposażenie, większe koła, sportowe fotele i bardziej zaawansowane rozwiązania podwozia, ale dla wielu kierowców bazowy Formentor albo diesel okaże się rozsądniejszym zakupem.

Który silnik najbardziej opłaca się wybrać

Najniższa cena dotyczy benzynowego 1.5 TSI 150 KM z manualną skrzynią. To dobry punkt wejścia do gamy, szczególnie gdy samochód będzie jeździł głównie po mieście i na krótszych trasach. Jeżeli zależy mi na automacie, dopłata do eTSI wynosi około 15 700 zł względem wersji bazowej po rabacie.

  • 1.5 TSI 150 KM sprawdzi się u kierowców, którzy chcą ograniczyć koszt zakupu i nie potrzebują automatycznej skrzyni.
  • 1.5 eTSI 150 KM DSG jest wygodniejszy w mieście, ponieważ korzysta z siedmiobiegowego automatu i miękkiego układu mild hybrid.
  • 2.0 TDI 150 KM DSG ma największy sens przy dużych przebiegach i częstej jeździe pozamiejskiej.
  • 2.0 TSI 204 KM 4Drive łączy moc z napędem na cztery koła, ale wymaga wyraźnie większego budżetu.
  • e-HYBRID 204 KM może być opłacalny, jeśli samochód będzie regularnie ładowany z gniazdka.
  • VZ i VZ5 kupuje się przede wszystkim dla osiągów i charakteru, a nie dla najniższych kosztów eksploatacji.

W mojej ocenie najbardziej uniwersalnym kompromisem jest eTSI, natomiast dla kierowcy pokonującego 25-30 tys. km rocznie ciekawszy pozostaje diesel. Dopłata do mocnego benzynowego VZ ma sens dopiero wtedy, gdy osiągi są ważniejsze niż zużycie paliwa, opony i ubezpieczenie.

Cupra Formentor 2.0 TDI i realny koszt zakupu diesla

Wersja 2.0 TDI 150 KM DSG kosztuje katalogowo około 165 100 zł, a w ofercie promocyjnej około 155 100 zł. To jedna z najciekawszych konfiguracji dla osób, które szukają samochodu na długie trasy, ale nie chcą rezygnować ze sportowej stylistyki i automatycznej skrzyni.

Diesel najlepiej odwdzięcza się podczas jazdy autostradowej, ekspresowej i między miastami. Na krótkich odcinkach po kilka kilometrów jego przewaga maleje, ponieważ układ oczyszczania spalin, w tym filtr DPF, potrzebuje odpowiednich warunków pracy. Przy typowo miejskim użytkowaniu tańszy eTSI może być po prostu wygodniejszym wyborem.

Do ceny samochodu trzeba doliczyć między innymi ubezpieczenie, rejestrację, opony zimowe oraz ewentualny pakiet serwisowy. Przy zakupie na firmę znaczenie ma też forma finansowania, ponieważ rata reklamowana jako miesięczna może być podawana netto, z określoną wpłatą własną i wysoką ratą końcową.

Co najbardziej podnosi końcową cenę

Cena z reklamy dotyczy konkretnej konfiguracji. W praktyce łatwo dodać do niej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, wybierając większe felgi, lakier matowy, sportowe fotele albo pakiety elektronicznych asystentów.

Przeczytaj również: Opel Mokka - Cena i aktualny cennik. Ile realnie zapłacisz w salonie?

Najczęściej wybierane dodatki

  • Pakiet Edge może obejmować kamerę cofania, system bezkluczykowy, alarm, oświetlenie ambientowe i elektrycznie otwieraną klapę bagażnika.
  • Pakiet Pure Performance dodaje między innymi reflektory Matrix LED, a w wybranych wersjach także adaptacyjne zawieszenie DCC.
  • Pakiet Intelligent Drive rozszerza zestaw systemów bezpieczeństwa o monitoring martwego pola, kamery 360 stopni i dodatkowe funkcje jazdy w korku.
  • Dach panoramiczny kosztuje kilka tysięcy złotych, ale ogranicza możliwość późniejszej zmiany konfiguracji i nie każdemu będzie potrzebny.
  • Większe felgi i opony sportowe poprawiają wygląd oraz prowadzenie, lecz podnoszą cenę kompletu opon i mogą pogorszyć komfort na nierównych drogach.

Sam nie traktowałbym dużych felg jako obowiązkowego dodatku. W Formentorze dobrze wyglądają, ale przy polskich drogach rozsądniejszy rozmiar często oznacza niższe koszty i mniej nerwów po kontakcie z krawężnikiem.

Przed podpisaniem umowy trzeba też sprawdzić, czy rabat dotyczy zakupu gotówkowego, czy tylko finansowania. Promocyjna cena, rata leasingu i cena katalogowa to trzy różne wartości, których nie należy porównywać bez sprawdzenia wpłaty własnej, okresu umowy oraz raty końcowej.

Nowa czy używana Cupra Formentor

Nowy egzemplarz daje pełną kontrolę nad konfiguracją i gwarancję, ale szybko traci część wartości po wyjeździe z salonu. Jeżeli budżet wynosi około 120-140 tys. zł, warto porównać nową wersję bazową z używanym lub demonstracyjnym Formentorem z mocniejszym silnikiem i lepszym wyposażeniem.

Przy zakupie auta używanego sprawdziłbym przede wszystkim historię serwisową, działanie skrzyni DSG, stan opon i hamulców oraz pochodzenie samochodu. W dieslu szczególnie ważny jest sposób użytkowania przez poprzedniego właściciela, bo egzemplarz jeżdżący wyłącznie po mieście może wymagać większych wydatków niż auto pokonujące regularnie długie trasy.

Samochód demonstracyjny może być dobrym kompromisem, ale nie należy zakładać, że jego niska cena zawsze oznacza okazję. Trzeba zapytać o przebieg, datę pierwszej rejestracji, zakres gwarancji i to, czy był używany podczas jazd próbnych przez wielu kierowców.

Jaki budżet przygotować na konkretną wersję

Do zakupu bazowego Formentora przygotowałbym co najmniej 140 000 zł, aby uwzględnić podstawowe koszty dodatkowe i uniknąć rezygnowania z potrzebnego wyposażenia. Na diesla z automatem realny punkt wyjścia to około 160 000 zł, a na dobrze wyposażoną wersję z mocniejszym silnikiem trzeba liczyć ponad 180 000 zł.

  • Do miasta i spokojnej jazdy wystarczy 1.5 TSI lub eTSI.
  • Na długie przebiegi najrozsądniej analizować 2.0 TDI 150 KM DSG.
  • Dla kierowcy z możliwością ładowania w domu interesujący może być e-HYBRID.
  • Wersje VZ mają sens wtedy, gdy osiągi są ważnym elementem zakupu, a nie tylko dodatkiem w konfiguratorze.

Końcową ofertę zawsze porównałbym w kilku salonach, ponieważ dostępność samochodów, rabaty i warunki finansowania mogą się zmieniać szybciej niż sam cennik. Najważniejsze jest porównanie identycznej konfiguracji oraz całkowitej kwoty do zapłaty, a nie samej ceny widocznej w reklamie.

FAQ - Najczęstsze pytania

Bazowa wersja 1.5 TSI 150 KM z manualną skrzynią kosztuje katalogowo 145 000 zł, a promocyjnie około 135 000 zł. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy rabat dotyczy nowego auta, samochodu dostępnego od ręki czy wyprzedaży określonej puli egzemplarzy.

Diesel 2.0 TDI 150 KM DSG kosztuje promocyjnie około 155 100 zł i ma największy sens przy przebiegach rzędu 25-30 tys. km rocznie oraz częstej jeździe poza miastem. Na krótkich odcinkach przewaga diesla maleje, ponieważ filtr DPF potrzebuje odpowiednich warunków pracy, dlatego w mieście wygodniejszy może być eTSI.

Najtańszą opcją z automatem jest 1.5 eTSI 150 KM DSG, dostępny promocyjnie od około 150 700 zł. Hybryda plug-in e-HYBRID 204 KM kosztuje od 183 500 zł, ale jej opłacalność zależy od regularnego ładowania z gniazdka.

Na rachunek wpływają między innymi pakiety Edge, Pure Performance i Intelligent Drive, dach panoramiczny oraz większe felgi z oponami sportowymi. Mogą one zwiększyć cenę o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a większe koła dodatkowo podnoszą późniejsze koszty opon i mogą pogorszyć komfort jazdy.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

diesel hybrydy wyposażenie silniki cupra formentor

Udostępnij artykuł

Autor Nataniel Szymczak
Nataniel Szymczak
Nazywam się Nataniel Szymczak i od 3 lat z pasją zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja przygoda z motoryzacją zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny, podziwiając różne modele samochodów i marząc o tym, by lepiej zrozumieć, jak działają. Dziś, jako autor na diesel-punkt.pl, staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając czytelnikom zgłębiać tajniki motoryzacji. Piszę o szerokim zakresie zagadnień, od przeglądów technicznych, przez porady dotyczące eksploatacji pojazdów, aż po nowinki ze świata motoryzacji. Zawsze dbam o to, aby moje artykuły były rzetelne, zrozumiałe i aktualne. Staram się porównywać różne źródła informacji, upraszczać skomplikowane tematy oraz śledzić najnowsze trendy, aby dostarczać moim czytelnikom wartościową wiedzę, która ułatwi im podejmowanie decyzji związanych z motoryzacją.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz