Ile kosztuje Volvo XC90? Ceny nowych i używanych wersji

Nataniel Szymczak

Nataniel Szymczak

|

12 października 2026

Elegancki czarny Volvo XC90, idealny dla rodziny. Sprawdź aktualną volvo xc90 cena i dostępne konfiguracje.

Cena Volvo XC90 zależy przede wszystkim od napędu, wersji wyposażenia i tego, czy wybierasz samochód nowy, czy używany. W 2026 roku nowy egzemplarz kosztuje od 339 900 zł, natomiast zadbane auta z rynku wtórnego można znaleźć za około 60 000-210 000 zł. Poniżej porównuję najważniejsze warianty, ceny diesli oraz koszty, które często umykają przy pierwszym oglądaniu oferty.

Najważniejsze informacje o cenach Volvo XC90

  • Nowe XC90 Mild-Hybrid kosztuje od 339 900 zł.
  • Wersje Plus i Ultra wymagają dopłaty odpowiednio do 364 900 zł i 389 900 zł.
  • Nowe Volvo XC90 nie jest już oferowane z dieslem, a silnik wysokoprężny znajdziemy głównie na rynku wtórnym.
  • Używany diesel z lat 2016-2022 kosztuje zwykle od 97 000 do 210 000 zł.
  • Na końcową cenę mocno wpływają: historia serwisowa, przebieg, wyposażenie i stan układu pneumatycznego.

Białe Volvo XC90 z salonu Volvo Selekt. Sprawdź atrakcyjną volvo xc90 cena i wybierz swój wymarzony samochód.

Ile kosztuje nowe Volvo XC90 w Polsce

Aktualna oferta Volvo Cars Poland rozpoczyna się od 339 900 zł za wersję Core z napędem B5 AWD Mild-Hybrid. To duży, siedmioosobowy SUV z benzynowym silnikiem 2.0 o mocy 250 KM, automatyczną skrzynią i napędem na cztery koła.

Wersja Cena od Najważniejsze dodatki
Core 339 900 zł Matrycowe reflektory LED, ładowanie bezprzewodowe
Plus 364 900 zł Harman Kardon, lepsze oczyszczanie powietrza, kryształowa dźwignia
Ultra 389 900 zł Dach panoramiczny, kamera 360 stopni, wyświetlacz HUD
Black Edition 379 900 zł Specjalna stylistyka i czarne elementy wykończenia

W mojej ocenie bazowa odmiana Core jest wystarczająca dla kierowcy, który chce przede wszystkim przestronnego i bezpiecznego auta rodzinnego. Dopłata do Plus ma więcej sensu niż zakup najdroższej wersji Ultra, jeśli zależy Ci na lepszym audio i komforcie, ale nie potrzebujesz kamery 360 stopni czy HUD-u.

Trzeba też pamiętać, że ceny „od” nie obejmują wszystkich możliwych opcji. Lakier, większe koła, tapicerka, pakiety stylistyczne i akcesoria mogą podnieść rachunek o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Samochody dostępne od ręki potrafią mieć cenę katalogową wyższą niż bazowy konfigurator, ponieważ zawierają dodatkowe wyposażenie.

Mild hybrid czy plug-in hybrid

W 2026 roku nowe XC90 występuje przede wszystkim jako miękka hybryda B5 oraz hybryda plug-in T8. Mild-hybrid wykorzystuje instalację 48-woltową, która wspiera silnik spalinowy podczas ruszania i odzyskuje energię przy hamowaniu. Nie ładuje się jej z gniazdka, więc obsługa przypomina klasyczny samochód spalinowy.

Wersja plug-in hybrid kosztuje w polskiej ofercie od około 389 900 zł. Jej przewaga pojawia się wtedy, gdy masz gdzie regularnie ładować samochód i dużą część codziennych tras pokonujesz na krótkich odcinkach. Bez ładowania cięższy układ hybrydowy nie wykorzystuje całego potencjału i trudno uzasadnić wyższą cenę wyłącznie niższym spalaniem.

Wariant Dla kogo Największy kompromis
B5 Mild-Hybrid Długie trasy, brak możliwości ładowania, prostsza eksploatacja Wyższe zużycie paliwa w mieście niż przy regularnym ładowaniu T8
T8 Plug-in Hybrid Codzienne krótkie przejazdy i własne miejsce do ładowania Wyższa cena zakupu i większa masa samochodu
Diesel D5 lub B5 D Rynek wtórny, duże przebiegi i częsta jazda autostradowa Ryzyko kosztownych napraw osprzętu po dużym przebiegu

Jeżeli pokonujesz ponad 25-30 tys. km rocznie, a większość trasy prowadzi poza miastem, używane XC90 z dieslem nadal może być logicznym wyborem. Przy mniejszym przebiegu ważniejszy staje się stan konkretnego auta, a nie sama nazwa silnika.

Używane Volvo XC90 z dieslem i benzyną

Największy wybór znajduje się wśród samochodów drugiej generacji produkowanych od 2015 roku. Na rynku wtórnym można spotkać diesle D5 i B5 D o mocy około 235 KM, benzynowe T5 i T6 oraz hybrydy plug-in T8.

Według zestawień AutoCentrum.pl średnie ceny używanych diesli Volvo XC90 kształtują się następująco:

Rok produkcji Średnia cena diesla Typowy wniosek
2016 około 96 999 zł Najniższy próg wejścia, ale duże znaczenie ma stan zawieszenia
2018 około 127 450 zł Dobry kompromis między wiekiem a wyposażeniem
2020 około 139 400 zł Często dostępne auta z silnikiem D5 i bogatą specyfikacją
2021 około 166 400 zł Młodsze egzemplarze z mniejszym przebiegiem
2022 około 209 900 zł Najdroższe diesle, często z pełną historią i bogatym wyposażeniem

To są średnie ceny ofertowe, a nie kwoty, za które samochody faktycznie zmieniają właściciela. W ogłoszeniach można znaleźć na przykład XC90 z 2020 roku za około 140 000 zł, ale lepiej wyposażone lub wyjątkowo zadbane egzemplarze tego samego rocznika potrafią kosztować blisko 190 000 zł.

Nie radzę wybierać najtańszego auta wyłącznie dlatego, że ma siedem miejsc, automat i napęd AWD. Przy tym modelu pozorna oszczędność może szybko zniknąć po naprawie pneumatyki, automatycznej skrzyni, układu AdBlue albo filtra DPF.

Co najbardziej zmienia cenę XC90

Silnik i rodzaj napędu

Diesel zwykle kosztuje więcej od porównywalnej benzyny, jeśli ma udokumentowaną historię i był używany zgodnie z przeznaczeniem. Z kolei hybrydy T8 mają atrakcyjne osiągi, ale przed zakupem trzeba sprawdzić stan baterii trakcyjnej oraz historię ładowania.

Wyposażenie i liczba miejsc

Na cenę mocno wpływają skórzana lub wentylowana tapicerka, reflektory aktywne, pakiet kamer, hak, dach panoramiczny i zawieszenie pneumatyczne. Siedem miejsc zwiększa funkcjonalność, ale trzeci rząd najlepiej traktować jako rozwiązanie dla dzieci lub na krótsze przejazdy.

Historia serwisowa

Najbardziej przekonuje mnie samochód z pełną dokumentacją, regularnymi wymianami oleju i potwierdzonym serwisem skrzyni biegów. Brak faktur nie przekreśla zakupu, ale powinien oznaczać niższą cenę i dodatkowy budżet na przegląd po zakupie.

Przeczytaj również: Suzuki Jimny cena 2026 - Ile kosztuje nowy i używany model?

Przebieg i sposób użytkowania

XC90 z przebiegiem 180 tys. km po trasach może być rozsądniejszym zakupem niż auto z licznikiem pokazującym 110 tys. km, które całe życie jeździło po mieście. Sprawdzam nie tylko stan licznika, lecz także zużycie fotela kierowcy, kierownicy, pedałów, hamulców i elementów zawieszenia.

Czy warto kupić Volvo XC90 przy takim budżecie

Nowe XC90 ma sens dla osoby, która oczekuje dużego, komfortowego SUV-a premium i chce ograniczyć ryzyko napraw samochodu używanego. Trzeba jednak zaakceptować, że całkowity koszt zakupu po doposażeniu może zbliżyć się do 400 000 zł.

Używany diesel jest ciekawszy finansowo, szczególnie przy długich trasach i przebiegach rzędu 25 tys. km rocznie lub więcej. Najbezpieczniej celować w samochód z polskiego salonu, znanym właścicielem i kompletną historią serwisową, nawet jeśli będzie kosztował kilka tysięcy złotych więcej.

Przed podpisaniem umowy zalecam niezależne oględziny, odczyt wszystkich sterowników, kontrolę układu pneumatycznego oraz jazdę próbną na zimnym i rozgrzanym silniku. Koszt takiej weryfikacji jest niewielki przy cenie auta, a może uchronić przed rachunkiem wynoszącym kilkanaście tysięcy złotych.

Najrozsądniejszy sposób podejścia do zakupu XC90

Jeżeli zależy Ci na nowym samochodzie, za realne minimum przyjmij 339 900 zł, ale zostaw rezerwę na wyposażenie i finansowanie. Przy zakupie używanego egzemplarza nie skupiaj się na najniższej cenie z ogłoszenia. W tym modelu lepiej kupić droższe auto z potwierdzonym serwisem niż tańsze XC90 wymagające kilku dużych napraw.

Moja praktyczna granica wygląda następująco: diesel z lat 2016-2018 wymaga szczególnie dokładnej kontroli, roczniki 2020-2021 oferują dobry kompromis, a nowsze auta mają sens wtedy, gdy różnica w cenie wynika z realnego stanu i historii. Sama cena Volvo XC90 jest ważna, ale dopiero zestawienie jej z przebiegiem, wyposażeniem i kosztami utrzymania pokazuje, czy dana oferta naprawdę się opłaca.

FAQ - Najczęstsze pytania

Nowe Volvo XC90 B5 AWD Mild-Hybrid w wersji Core kosztuje od 339 900 zł. Odmiana Plus kosztuje od 364 900 zł, Ultra od 389 900 zł, a Black Edition od 379 900 zł. Lakier, większe koła i dodatkowe pakiety mogą podnieść cenę o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

T8 Plug-in Hybrid ma większy sens, gdy samochód można regularnie ładować i większość codziennych tras pokonuje się na krótkich odcinkach. B5 Mild-Hybrid będzie praktyczniejszy przy długich trasach, braku dostępu do ładowarki i prostszej eksploatacji. T8 kosztuje od około 389 900 zł, ale bez ładowania jego wyższa cena jest trudniejsza do uzasadnienia.

Średnie ceny diesli wynoszą około 96 999 zł dla rocznika 2016, 127 450 zł dla 2018, 139 400 zł dla 2020, 166 400 zł dla 2021 i 209 900 zł dla 2022. Są to ceny ofertowe, dlatego konkretny egzemplarz może kosztować więcej lub mniej w zależności od przebiegu, wyposażenia i historii serwisowej.

Przed zakupem warto zweryfikować historię serwisową, odczytać wszystkie sterowniki, skontrolować układ pneumatyczny oraz odbyć jazdę próbną na zimnym i rozgrzanym silniku. Szczególną uwagę należy zwrócić na skrzynię biegów, układ AdBlue, filtr DPF i stan baterii trakcyjnej w wersjach T8. Auto z wyższym przebiegiem, ale pełną dokumentacją, może być lepszym wyborem niż tańszy samochód bez potwierdzonej historii.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

diesle zawieszenie pneumatyczne volvo xc90 hybrydy plug-in samochody używane

Udostępnij artykuł

Autor Nataniel Szymczak
Nataniel Szymczak
Nazywam się Nataniel Szymczak i od 3 lat z pasją zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja przygoda z motoryzacją zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny, podziwiając różne modele samochodów i marząc o tym, by lepiej zrozumieć, jak działają. Dziś, jako autor na diesel-punkt.pl, staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając czytelnikom zgłębiać tajniki motoryzacji. Piszę o szerokim zakresie zagadnień, od przeglądów technicznych, przez porady dotyczące eksploatacji pojazdów, aż po nowinki ze świata motoryzacji. Zawsze dbam o to, aby moje artykuły były rzetelne, zrozumiałe i aktualne. Staram się porównywać różne źródła informacji, upraszczać skomplikowane tematy oraz śledzić najnowsze trendy, aby dostarczać moim czytelnikom wartościową wiedzę, która ułatwi im podejmowanie decyzji związanych z motoryzacją.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz