diesel-punkt.pl
  • arrow-right
  • Ceny samochodówarrow-right
  • Peugeot 308 cena 2026 - Ile kosztuje i który napęd się opłaca?

Peugeot 308 cena 2026 - Ile kosztuje i który napęd się opłaca?

Nataniel Szymczak

Nataniel Szymczak

|

22 kwietnia 2026

Czarny Peugeot 308 w ruchu drogowym. Sprawdź aktualną peugeot 308 cena i wyposażenie.

Rynek 308 w 2026 roku jest czytelny, ale tylko na pierwszy rzut oka: cena zależy od nadwozia, napędu i tego, czy wybierasz auto z cennika, czy z promocyjnej oferty. Gdy patrzę na peugeot 308 cena, widzę przede wszystkim trzy pytania: ile kosztuje baza, co daje dopłata do lepszej wersji i czy diesel nadal ma sens. Poniżej rozkładam to na konkretne kwoty, różnice między hatchbackiem i kombi oraz koszty dodatków, które najczęściej podbijają finalny rachunek.

Najważniejsze liczby, od których warto zacząć

  • W cenniku obowiązującym od 9 lutego 2026 r. hatchback z hybrydą 145 startuje od 125 900 zł, a diesel BlueHDi 130 od 126 500 zł.
  • Wersja kombi kosztuje o 5000 zł więcej niż hatchback w tej samej konfiguracji napędu.
  • Plug-in Hybrid 195 jest o 23 000 zł droższy od hybrydy 145, a odmiana elektryczna o 38 300 zł.
  • Najczęstsze dopłaty to lakier metaliczny za 2900 zł, szklany dach za 5500 zł i pakiety bezpieczeństwa za 4500-5700 zł.
  • W ofertach promocyjnych auta z rocznika 2025 potrafią zejść wyraźnie niżej niż cennik katalogowy, ale zwykle dotyczą konkretnych egzemplarzy.

Ile kosztuje 308 w 2026 roku

W cenniku Peugeot Polska obowiązującym od 9 lutego 2026 r. ceny są podane jako rekomendowane brutto, więc to dobry punkt odniesienia do porównań, ale nie zawsze finalna kwota z salonu. W praktyce warto patrzeć osobno na hatchbacka i SW, bo różnica nadwozia jest tu bardzo czytelna.

Hatchback

Napęd Style Business Allure GT GT Exclusive
Hybrid 145 e-DCS6 125 900 zł 131 800 zł 130 800 zł 145 500 zł 153 000 zł
BlueHDi 130 S&S EAT8 126 500 zł 132 400 zł 131 400 zł 146 100 zł 153 600 zł
Plug-in Hybrid 195 e-DCS7 148 900 zł 154 800 zł 152 900 zł 168 600 zł 177 600 zł
Elektryczny 156 KM 164 200 zł 170 100 zł 168 200 zł 185 100 zł 188 800 zł

Najbardziej zaskakuje mnie to, że diesel kosztuje tu tylko 600 zł więcej niż hybrid w każdym poziomie wyposażenia. Przy tak małej różnicy wybór nie jest już decyzją wyłącznie o budżecie, tylko o stylu jazdy. Warto też zauważyć, że Business nie jest w tej gamie automatycznie tańszy od Allure, więc sama nazwa wersji nie wystarcza do oceny opłacalności.

Przeczytaj również: Ile kosztuje Bugatti Chiron w 2026 - Realne ceny i koszty w Polsce

308 SW

Napęd Style Business Allure GT GT Exclusive
Hybrid 145 e-DCS6 130 900 zł 136 800 zł 135 800 zł 151 500 zł 160 300 zł
BlueHDi 130 S&S EAT8 131 500 zł 137 400 zł 136 400 zł 152 100 zł 160 900 zł
Plug-in Hybrid 195 e-DCS7 153 900 zł 159 800 zł 157 900 zł 174 600 zł 184 900 zł
Elektryczny 156 KM 169 200 zł 175 100 zł 173 200 zł 191 100 zł 195 700 zł

W SW dopłata do nadwozia wynosi równo 5000 zł względem hatchbacka w identycznej wersji napędu. To uczciwa kwota, zwłaszcza że w odmianach hybrid i diesel bagażnik ma 552 l albo 599 l z Flex-Floor. Jeśli ktoś realnie wozi rodzinę, wózek, sprzęt albo po prostu lubi mieć zapas miejsca, ta dopłata broni się bez większego wysiłku. Skoro różnica między nadwoziami jest tak mała, następne pytanie brzmi już nie „czy 308”, tylko „z jakim napędem i w jakiej wersji”.

Który napęd ma najlepszy sens przy tej cenie

Jeśli miałbym wybrać 308 wyłącznie na podstawie rachunku i sensu użytkowego, patrzyłbym najpierw na napęd. W tej gamie różnice są na tyle klarowne, że łatwo odsiać rozwiązania, które kuszą na papierze, ale nie zwracają się w codziennym użyciu.

Napęd Dopłata względem hybrydy 145 Dla kogo Mój komentarz
Hybrid 145 e-DCS6 0 zł Jazda mieszana, miasto, brak ładowania Najbezpieczniejszy wybór, jeśli chcesz prostego i przewidywalnego kosztu zakupu.
BlueHDi 130 S&S EAT8 +600 zł Dłuższe trasy, autostrada, wysokie przebiegi Przy tak małej dopłacie diesel broni się bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli auto ma robić kilometry poza miastem.
Plug-in Hybrid 195 e-DCS7 +23 000 zł Dom lub praca z ładowaniem, krótkie odcinki Bez regularnego ładowania ta dopłata zwraca się bardzo długo, a czasem wcale.
Elektryczny 156 KM +38 300 zł Miasto i podmieście, własna infrastruktura ładowania To już inny model użytkowania, a nie tylko inny napęd.

W dieslu zwróciłbym też uwagę na serwisowanie, bo w tej gamie interwał przeglądów jest roczny. To nadal da się obronić, ale całkowity koszt posiadania nie kończy się na cenie zakupu. Z tej perspektywy hybrid jest najspokojniejszy na start, a diesel wygrywa wtedy, gdy auto naprawdę jeździ dużo i daleko. Jeśli dojazdy są głównie miejskie, hybryda ma po prostu mniej warunków, żeby zawieść oczekiwania. Z kolei plug-in ma sens tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie będzie go ładował, bo bez tego staje się drogą wersją pośrednią między hybrydą a elektrykiem.

Wnętrze Peugeota 308 z zielonymi akcentami. Sprawdź aktualną peugeot 308 cena i wyposażenie.

Hatchback czy kombi

Różnica 5000 zł między nadwoziami nie jest przypadkowa, a dla wielu rodzin to najlepiej wydane 5000 zł w całym konfiguratorze. Hatchback będzie lepszy, jeśli jeździsz głównie po mieście i chcesz krótsze, łatwiejsze auto do parkowania; SW wygrywa, gdy bagażnik naprawdę pracuje, a nie tylko dobrze wygląda w katalogu.

  • Hatchback daje niższy próg wejścia i prostsze manewrowanie w mieście.
  • SW kosztuje tylko o 5000 zł więcej, a oddaje dużo większą praktyczność na co dzień.
  • W odmianach hybrid i diesel bagażnik SW ma 552 l lub 599 l z Flex-Floor, więc różnica nie jest kosmetyczna.
  • Jeśli auto ma jeździć w trasie z rodziną, SW jest zwykle rozsądniejszym zakupem niż droższy, ale mniej użyteczny pakiet opcji w hatchbacku.

Gdybym kupował 308 dla siebie i nie miałbym wyraźnego ograniczenia długości auta, SW byłby dla mnie pierwszym wyborem. Ten model najlepiej pokazuje, że czasem najmniejsza dopłata daje największy realny efekt. Następny krok to już nie wybór nadwozia, tylko pilnowanie dodatków, które potrafią rozdmuchać końcowy rachunek bardziej niż sama różnica między wersjami.

Co podnosi rachunek ponad cennik

Sama kwota z tabeli to dopiero start. Przy 308 łatwo dołożyć kilka pozycji, które osobno nie wyglądają groźnie, ale razem potrafią podbić fakturę o naprawdę konkretne pieniądze. I właśnie tu najczęściej widzę nieporozumienie: ktoś porównuje bazową cenę, a potem w konfiguratorze ląduje na zupełnie innym poziomie wydatku.

  • Lakier metaliczny kosztuje 2900 zł, a czerwony lakier specjalny 3500 zł.
  • System bezkluczykowego dostępu i uruchamiania to 1500 zł.
  • Bezprzewodowa ładowarka do telefonu kosztuje 450 zł.
  • Pakiet bezpieczeństwa dla hatchbacka to 4500 zł, a dla kombi 5700 zł.
  • Hak holowniczy kosztuje 2500 zł.
  • Szklany dach z roletą w odmianie elektrycznej to 5500 zł.

Jeśli złożysz auto z lakierem metalicznym, keyless, ładowarką indukcyjną i pakietem bezpieczeństwa, bez wysiłku dołożysz kilka tysięcy złotych do kwoty wyjściowej. Moim zdaniem w 308 bardziej opłaca się dopłacić do wyposażenia realnie poprawiającego codzienność niż do efektownych, ale mniej praktycznych gadżetów. W dieslu szczególnie sensownie wyglądają pakiety bezpieczeństwa i sensowny lakier, a nie wszystko, co robi dobre wrażenie na zdjęciu. To prowadzi do jeszcze ważniejszego pytania: kiedy cena z ogłoszenia naprawdę jest okazją, a kiedy tylko wygląda dobrze na banerze.

Kiedy rabat jest realny, a kiedy tylko wygląda dobrze na banerze

Warto patrzeć też na auta z placu, bo tu różnice potrafią być największe. W Sklepie Peugeot widziałem wyprzedaże rocznika 2025 z kwotami 147 300 zł za 308 Hybryda Allure, 162 050 zł za GT i 148 500 zł za 308 SW Allure. To dobry przykład tego, że cena katalogowa i cena transakcyjna potrafią być dwiema różnymi historiami.

Na rynku dealerskim da się też znaleźć nowe egzemplarze od około 109 900-114 900 zł, ale takie kwoty zwykle dotyczą konkretnych aut, wybranych wersji i często finansowania. Tego typu oferta bywa sensowna, jeśli odpowiada ci kolor, wyposażenie i napęd, ale może zniknąć równie szybko, jak się pojawiła. Dlatego ja patrzyłbym na rabat nie jak na samą zniżkę procentową, tylko na to, czy auto nadal spełnia twoje wymagania bez dokładania opcji „na siłę”.

Jak ja bym kupował 308 w 2026 roku

Gdybym miał dziś wybierać 308 pod realny budżet, zacząłbym od prostego podziału na sposób jazdy, a nie od listy dodatków. To zwykle oszczędza najwięcej pieniędzy, bo pozwala kupić wersję dopasowaną do życia, a nie do konfiguratora.

  • Dużo trasy i autostrady - wybrałbym BlueHDi 130, najlepiej w Allure lub Business, jeśli zależy mi na sensownym kompromisie między ceną i wyposażeniem.
  • Miasto, dojazdy, jazda mieszana - brałbym Hybrid 145, bo to najspokojniejszy punkt startowy cenowo i użytkowo.
  • Rodzina i bagaż - dopłaciłbym do SW, bo 5000 zł więcej daje dużo więcej praktyczności niż większość pojedynczych dodatków.
  • Ładowanie w domu lub w pracy - wtedy Plug-in Hybrid 195 ma sens, ale bez ładowarki na co dzień straci większość przewagi.
  • Budżet jest sztywny - najpierw ciąłbym opcje, dopiero potem rozważał zmianę wersji wyposażenia.

W praktyce 308 kupuje się dziś nie po to, żeby znaleźć najniższą możliwą kwotę w cenniku, tylko żeby dobrze złożyć napęd, nadwozie i wyposażenie pod własny przebieg. Jeśli patrzysz przez pryzmat kosztu zakupu, najrozsądniej bronią się Style lub Allure z hybrydą albo dieslem, a resztę budżetu lepiej zostawić na opcje, które naprawdę ułatwiają codzienną jazdę.

FAQ - Najczęstsze pytania

Cena katalogowa Peugeot 308 w 2026 roku zaczyna się od 125 900 zł za wersję hatchback z napędem Hybrid 145. Wybierając nadwozie kombi (SW), należy liczyć się z dopłatą w wysokości 5000 zł, co podnosi cenę startową do 130 900 zł.

Tak, silnik BlueHDi 130 jest nadal dostępny i kosztuje tylko o 600 zł więcej niż wersja hybrydowa. To doskonały wybór dla osób pokonujących duże dystanse, gdyż przy tak małej różnicy w cenie zakupu inwestycja w diesla szybko się zwraca.

W pełni elektryczny Peugeot 308 o mocy 156 KM jest droższy od podstawowej hybrydy 145 o 38 300 zł. Ceny wersji elektrycznej zaczynają się od 164 200 zł za hatchbacka, podczas gdy hybryda typu Plug-in 195 kosztuje od 148 900 zł.

Dopłata do nadwozia SW wynosi równe 5000 zł względem hatchbacka w każdej wersji napędowej. W tej cenie zyskujemy znacznie większą przestrzeń bagażową, która w wersjach spalinowych i hybrydowych wynosi od 552 do 599 litrów.

Tagi:

peugeot 308 cena
peugeot 308 sw cena
ile kosztuje peugeot 308

Udostępnij artykuł

Autor Nataniel Szymczak
Nataniel Szymczak
Nazywam się Nataniel Szymczak i od ponad dziesięciu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną, analizując rynek oraz najnowsze trendy w branży. Jako doświadczony twórca treści, koncentruję się na dostarczaniu rzetelnych informacji, które pomagają czytelnikom zrozumieć złożoność świata motoryzacji. Moje zainteresowania obejmują zarówno nowinki technologiczne, jak i aspekty ekologiczne związane z pojazdami, co pozwala mi na przedstawianie obiektywnych analiz oraz przemyślanych opinii. W mojej pracy dążę do uproszczenia skomplikowanych danych, aby były one zrozumiałe dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy. Zależy mi na tym, aby moje artykuły były nie tylko informacyjne, ale także angażujące, co sprawia, że czytelnicy mogą na mnie polegać jako na źródle aktualnych i wiarygodnych informacji. Moim celem jest wspieranie pasjonatów motoryzacji oraz osób poszukujących praktycznych informacji w tym dynamicznie zmieniającym się świecie.

Napisz komentarz