BMW iX1 to jeden z tych modeli, w których sama kwota z ogłoszenia nie mówi jeszcze wszystkiego. W 2026 roku różnica między ceną katalogową, ofertą z placu a rynkiem wtórnym potrafi wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc przy zakupie liczy się nie tylko wersja napędu, ale też wyposażenie i sposób finansowania. Poniżej rozbijam aktualne widełki, pokazuję realne punkty odniesienia i podpowiadam, kiedy dopłata ma sens, a kiedy lepiej zejść z ambicji i oszczędzić.
Najważniejsze liczby w skrócie
- Nowy iX1 eDrive20 startuje od 223 500 zł w oficjalnym cenniku.
- Nowe auta z placu bywają tańsze i schodzą dziś mniej więcej do 179 760 zł, a mocniej doposażone egzemplarze dochodzą do około 255 900 zł.
- Rynek wtórny dla rocznika 2023 kręci się przeciętnie wokół 181 175 zł, przy widełkach 164 850-239 900 zł.
- Najmocniej podbijają cenę napęd xDrive, pakiety stylistyczne i dodatki komfortowe.
- Przy używanym egzemplarzu liczą się przebieg, historia szkód i stan wyposażenia, nie sam rocznik.

Jak wygląda cena nowego BMW iX1 w Polsce
W oficjalnym konfiguratorze BMW iX1 eDrive20 zaczyna się od 223 500 zł. To dobry punkt odniesienia, bo pokazuje bazę producenta, ale w praktyce kupujący częściej patrzą na oferty aut dostępnych od ręki, a tam rozrzut bywa wyraźnie większy. Widziałem dziś nowe egzemplarze w okolicach 179 760-255 900 zł, zależnie od wersji, wyposażenia i warunków promocji.
| Rodzaj oferty | Wersja | Cena | Co to oznacza w praktyce |
|---|---|---|---|
| Oficjalny cennik | iX1 eDrive20 | od 223 500 zł | Punkt wyjścia bez dopłat za konfigurację |
| Nowe auta z placu | eDrive20 | ok. 179 760-237 912 zł | Rabaty stockowe i promocyjne finansowanie potrafią obniżyć próg wejścia |
| Nowe auta z placu | xDrive30 | ok. 215 215-255 900 zł | Mocniejsza odmiana kosztuje wyraźnie więcej, ale daje też lepsze osiągi |
Jeśli patrzę na ten model chłodno, to właśnie tu zaczyna się najczęstsze zaskoczenie: cena bazowa jest tylko początkiem. I tu przechodzę do rzeczy, które najczęściej dopisują kolejne kilkanaście tysięcy do rachunku.
Co najbardziej podnosi cenę przy konfiguracji
W iX1 największą różnicę robią trzy rzeczy: napęd, pakiet wyposażenia i pojedyncze dodatki, których na konfiguratorze łatwo nazbierać za dużo. eDrive20 jest najtańszym wejściem, ale xDrive30 ma 313 KM i przyspiesza do 100 km/h w 5,6 s, więc w praktyce płaci się nie tylko za moc, lecz także za bardziej kompletne wrażenie auta. Druga sprawa to pakiety stylistyczne i komfortowe: M Sport, xLine, elektryczne fotele, panoramiczny dach, adaptacyjne reflektory czy rozbudowane systemy asystujące. To właśnie one często robią z auta „od 223 500 zł” samochód, który na fakturze ma już zupełnie inną końcówkę.
- Napęd - xDrive30 jest droższy, ale w zamian daje moc, lepszą trakcję i pewniejsze wyprzedzanie.
- Pakiety - M Sport i pakiety komfortu zwykle podbijają cenę szybciej niż pojedyncze dodatki.
- Koła i światła - większe felgi oraz lepsze reflektory wyglądają dobrze, ale potrafią kosztować więcej, niż się wydaje na etapie konfiguracji.
- Finansowanie - promocyjna rata bywa atrakcyjna, ale nie zawsze oznacza najniższy koszt całkowity.
W praktyce eDrive20 nadal wygląda rozsądnie, bo oferuje zasięg 460-516 km WLTP i ładowanie DC od 10 do 80% w około 29 minut. xDrive30 jest szybszy i mocniejszy, ale jego zasięg do około 438 km pokazuje jasno, że płaci się tu głównie za osiągi, a nie za oszczędność. Po stronie używek mechanizm działa podobnie, tylko na pierwszy plan wychodzi stan konkretnego egzemplarza.
Ile kosztuje BMW iX1 z drugiej ręki
Według AutoUncle rynek używanego iX1 w Polsce jest dziś całkiem czytelny: roczniki 2023 krążą przeciętnie wokół 181 175 zł, a widełki ofert wynoszą 164 850-239 900 zł. W przypadku aut z 2024 roku w danych widać jedną ofertę na poziomie 149 900 zł, ale to zbyt mała próba, żeby robić z niej regułę. Dla mnie ważny wniosek jest prosty: używany iX1 nie jest tanim kompromisem, tylko sposobem na zejście z ceny zakupu o kilkadziesiąt tysięcy złotych bez rezygnacji z klasy premium.
| Rocznik | Zakres cen | Średnia cena | Mediana przebiegu | Mój odczyt |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | 164 850-239 900 zł | 181 175 zł | 31 200 km | Najbardziej reprezentatywny rocznik w rynku ogłoszeń |
| 2024 | 149 900 zł | 149 900 zł | 37 300 km | Poziom ciekawy, ale zbyt mało ofert, by uogólniać |
Która wersja ma najlepszy sens finansowy
Tu nie ma jednej odpowiedzi, ale ja zwykle patrzę na trzy scenariusze. Jeśli auto ma służyć głównie w mieście i w krótszych trasach, eDrive20 jest najrozsądniejszym punktem wejścia, bo ma niższą cenę i nadal sensowny zasięg. Jeśli kierowca chce mocniejszego wrażenia za kierownicą i częściej jeździ w trasie albo zimą, xDrive30 broni się osiągami, ale trzeba zaakceptować wyższy rachunek. Trzeci wariant to auto z placu albo demonstracyjne, które bywa najlepiej wycenione, ale wymaga kompromisu w konfiguracji.
| Wariant | Dla kogo | Orientacyjna cena | Plus | Minus |
|---|---|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | Dla kogoś, kto chce wejść do modelu możliwie tanio | od 223 500 zł | Niższy próg wejścia i dobry zasięg | Mniej emocji niż w xDrive30 |
| iX1 xDrive30 | Dla kierowcy, który ceni moc i lepszą trakcję | ok. 215 215-255 900 zł w ofertach | 313 KM i wyraźnie lepsze osiągi | Wyższa cena zakupu i większy koszt konfiguracji |
| Używany rocznik 2023 | Dla osoby szukającej oszczędności bez schodzenia z segmentu premium | 164 850-239 900 zł | Spory rabat względem nowego auta | Trzeba bardzo dokładnie sprawdzić historię i stan egzemplarza |
Jeśli mam wskazać najrozsądniejszy kompromis, to najczęściej będzie nim dobrze wycenione eDrive20 albo zadbany, sensownie doposażony egzemplarz z rynku wtórnego. Nawet wtedy jednak łatwo wpaść w pułapkę pozornie atrakcyjnej ceny, jeśli pominie się koszty poboczne.
Jak nie przepłacić przy zakupie
Największy błąd widzę wtedy, gdy ktoś patrzy wyłącznie na cenę wyjściową i ignoruje to, co dopisze się później. W iX1 różnicę robią warunki finansowania, koszt pakietu dealerskiego, ubezpieczenie, ładowanie w domu, opony do większych felg oraz ewentualna dopłata za konkretne kolory i wnętrza. Przy aucie używanym dochodzi jeszcze historia szkód, stan lakieru, ślady po ładowaniu, równomierność zużycia ogumienia i to, czy samochód nie pracował wcześniej jako intensywnie eksploatowany demonstrator.
- Porównuj cenę katalogową z ceną promocyjną, a nie tylko z miesięczną ratą.
- Sprawdzaj, czy rabat nie wymaga wysokiej wpłaty własnej albo niekorzystnych warunków wykupu.
- W używanym egzemplarzu szukaj pełnej historii serwisowej i informacji o ewentualnych naprawach blacharskich.
- Patrz na wyposażenie, bo dwa auta z tym samym rocznikiem mogą różnić się wartością o kilkanaście tysięcy złotych.
- Nie dopłacaj za opcje, których nie wykorzystasz w codziennej jeździe.
- Policz koszt ładowania w domu i ewentualnej instalacji wallboxa, bo to też jest część budżetu, nawet jeśli nie wchodzi na fakturę za samochód.
Po zebraniu tych elementów łatwiej spojrzeć na iX1 nie jak na katalog, tylko jak na realny koszt posiadania.
Co z tych widełek wynika, gdy liczy się realny budżet
Jeśli mam odpowiedzieć najkrócej, to BMW iX1 kupuje się rozsądnie tylko wtedy, gdy od początku rozdzielisz cenę wejścia od kosztu auta „na gotowo”. Nowy egzemplarz sensownie startuje od 223 500 zł, ale dobrze doposażone wersje potrafią wejść wyraźnie wyżej; używany rocznik 2023 daje niższy próg wejścia, lecz nadal pozostaje autem premium, więc taniego zakupu tu po prostu nie ma.
Ja brałbym ten model przede wszystkim wtedy, gdy priorytetem jest elektryczny SUV klasy premium, a nie maksymalnie niska rata. Wtedy łatwiej wybrać między eDrive20, xDrive30 i sensowną używką bez łapania się na pozornie atrakcyjną kwotę, która po doliczeniu opcji i kosztów pobocznych przestaje być atrakcyjna.
