Q7 z rocznika 2026 pozostaje jednym z tych SUV-ów, które kupuje się głową, a nie wyłącznie oczami. Liczy się tu przede wszystkim sens diesla w dużym aucie, realna przestrzeń dla rodziny, możliwości holowania i to, czy dopłata do mocniejszej wersji faktycznie ma uzasadnienie. Poniżej rozkładam temat na konkrety: co dziś oferuje Audi, jak wypada 3.0 TDI, gdzie hybryda plug-in ma przewagę i na co uważać, żeby nie przepłacić za konfigurację, która dobrze wygląda tylko w katalogu.
Najważniejsze fakty o Q7 z rocznika 2026
- W polskiej ofercie wciąż mocno liczy się odświeżone Q7 obecnej generacji, a Audi jednocześnie zapowiada dalsze odświeżanie gamy w 2026 roku.
- Diesel 3.0 TDI quattro 210 kW kosztuje w aktualnej ofercie 444 200 zł brutto, ma 286 KM i 600 Nm.
- To duży SUV z napędem quattro, 8-biegową tiptronic i homologacyjnym spalaniem 7,9 l/100 km WLTP dla konkretnego egzemplarza 2026.
- Q7 nadal potrafi zabrać nawet 7 osób, a przy układzie 5-miejscowym oferuje do 1 993 l bagażnika.
- Maksymalna masa przyczepy to 3 500 kg, więc to wciąż bardzo mocny argument dla kierowców jeżdżących z lawetą, kamperem lub dużą przyczepą.
- Jeśli masz ładowanie w domu i robisz głównie miasto, warto porównać diesel z Q7 TFSI e, bo plug-in daje zasięg elektryczny 80-84 km.

Co naprawdę oznacza rok 2026 dla Audi Q7
W praktyce mamy dziś do czynienia z dużym, dojrzałym SUV-em premium, a nie z autem, które dopiero szuka własnej tożsamości. To ważne, bo w takim modelu największą wartość mają dopracowanie, przewidywalność serwisu i sensowna konfiguracja, a nie sama nowość. Ja patrzyłbym na Q7 z 2026 roku jako na samochód, który nie musi już niczego udowadniać, ale nadal potrafi bardzo dużo dać kierowcy, jeśli wybierze się odpowiednią wersję.
Jednocześnie Audi sygnalizuje w swoich komunikatach dalszą ofensywę produktową na 2026 rok, w tym nową generację Q7 jako część większej zmiany w gamie. Dla kupującego w Polsce oznacza to prostą rzecz: kupujesz dziś auto z końcówki cyklu, ale jeszcze nie „stare”, tylko dobrze znaną konstrukcję po istotnym odświeżeniu. To nie jest zły moment na zakup, pod warunkiem że cena i wyposażenie są rozsądne. Właśnie dlatego następny krok to oddzielenie wersji, które realnie mają sens, od tych, które kuszą tylko marketingiem.
Diesel czy plug-in hybrid w Q7
W Polsce to właśnie tutaj zapada najważniejsza decyzja. Jeśli auto ma jeździć dużo, często w trasie, z rodziną i bagażem, 3.0 TDI jest najbardziej logicznym wyborem. Jeśli z kolei codziennie pokonujesz krótsze odcinki i możesz ładować w domu lub w pracy, Q7 TFSI e zaczyna być bardzo ciekawą alternatywą.
| Wersja | Co dostajesz | Najlepiej sprawdza się gdy | Na co uważać |
|---|---|---|---|
| 3.0 TDI quattro 210 kW | 286 KM, 600 Nm, 8-biegowa tiptronic, 0-100 km/h w 6,1 s, 7,9 l/100 km WLTP, 207 g/km CO₂, do 3 500 kg uciągu | Robisz duże przebiegi, często wyjeżdżasz w trasę, ciągniesz przyczepę albo po prostu chcesz święty spokój bez ładowania | Diesel nie lubi samego miasta i krótkich odcinków, a przy dużym SUV-ie trzeba pilnować realnego spalania, nie tylko danych katalogowych |
| Q7 TFSI e 55/60 | Napęd plug-in, zasięg elektryczny 80-84 km, 5,0 s do 100 km/h w mocniejszej wersji, 4,2-3,7 l/100 km WLTP, 95-85 g/km CO₂ | Jeździsz głównie po mieście i masz gdzie ładować auto regularnie | Bez ładowarki ten układ traci najwięcej sensu, bo nosisz ze sobą masę i złożoność hybrydy, nie wykorzystując jej potencjału |
Na polskich drogach ja najczęściej rekomendowałbym diesel osobom, które robią więcej niż 20-25 tys. km rocznie albo naprawdę traktują Q7 jako auto do wszystkiego. Plug-in wygrywa wtedy, gdy można go ładować codziennie i jeździ się krótszymi odcinkami. To nie jest wybór „lepszy albo gorszy” w oderwaniu od życia. To wybór zależny od rytmu dnia, a przy takim samochodzie ten rytm ma ogromne znaczenie.
Co robi największą różnicę w codziennej jeździe
Q7 nie kupuje się po to, żeby mieć najciaśniejszy promień skrętu w mieście. Kupuje się je dla komfortu, spokoju i zdolności do ogarniania dużych zadań. I tu ten model broni się bardzo konkretnie: może przewozić nawet 7 osób, a przy układzie 5-miejscowym oferuje do 1 993 litrów bagażnika. W wersji z trzema rzędami siedzeń pojemność nadal sięga do 1 908 litrów po złożeniu oparć, co w tej klasie jest wynikiem naprawdę mocnym.
Do tego dochodzi napęd quattro, czyli stały napęd na cztery koła, oraz 254 mm prześwitu. To nie robi z Q7 terenówki, ale wyraźnie pomaga na zimowych drogach, stromych podjazdach, dziurach i przy pełnym obciążeniu. W praktyce czuć też, że Audi myślało o ludziach, którzy naprawdę będą tym autem jeździć, a nie tylko je oglądać. Holowanie do 3,5 t to parametr, którego nie da się zignorować, jeśli ciągniesz ciężką przyczepę, a opcjonalne zawieszenie pneumatyczne dodatkowo uspokaja duże nadwozie na trasie.
- 7 miejsc ma sens dla rodzin, ale trzeci rząd traktowałbym raczej jako realną opcję okazjonalną niż pełnoprawny salon dla dorosłych.
- 1 993 l bagażnika w konfiguracji 5-miejscowej to poziom, który naprawdę zmienia komfort wyjazdów.
- 3 500 kg uciągu stawia Q7 w gronie aut, które nie boją się ciężkiej przyczepy.
- Tiptronic, czyli klasyczna 8-biegowa automatyczna skrzynia, pasuje do charakteru tego auta lepiej niż bardziej nerwowe rozwiązania nastawione wyłącznie na sport.
Jeśli ktoś pyta mnie, czy Q7 jest „za duże”, odpowiadam: tak, jeśli ma służyć głównie do miasta. Nie, jeśli ma robić długie trasy, rodzinne wyjazdy i przewozić naprawdę dużo rzeczy. I właśnie od tego trzeba zacząć ocenę zakupu, bo na liście opcji łatwo się zgubić.
Na co uważać przed zakupem
Najczęstszy błąd przy takim aucie jest prosty: doposażenie „na bogato” bez odpowiedzi na pytanie, co będzie używane codziennie. W Q7 bardzo łatwo dopłacić za efektowny wygląd, duże felgi, rozbudowane światła i pakiety stylistyczne, a potem okazać się, że najwięcej daje po prostu dobrze dobrane zawieszenie, sensowny rozmiar kół i wygodne fotele. Ja zawsze zaczynam od tego, gdzie auto będzie jeździło, a dopiero później patrzę na wygląd.
| Pułapka | Dlaczego to boli | Co sprawdzić przed podpisaniem umowy |
|---|---|---|
| Zbyt duże koła | Większy hałas, wyższy koszt opon i mniej komfortu na gorszych drogach | Czy naprawdę potrzebujesz 21 lub 22 cali, czy wystarczy rozsądniejszy rozmiar |
| Zbyt bogaty zestaw opcji | Cena szybko rośnie, a część dodatków rzadko zmienia codzienne użytkowanie | Czy dopłacasz za funkcje, z których korzystasz, a nie tylko za efekt „wow” |
| Diesel do samego miasta | Nie wykorzystujesz potencjału jednostki i możesz częściej widzieć wyższe zużycie paliwa | Czy Twoje trasy są faktycznie długie, czy tylko wyglądają na „duże” |
| Brak planu na paliwo alternatywne | Wielu kierowców nie wie, że część V6 TDI Audi jest dopuszczona do HVO | Czy masz dostęp do odpowiedniego paliwa i czy to w ogóle ma sens w Twoim regionie |
W przypadku diesla warto pamiętać o jednej technicznej rzeczy: Audi od kilku lat dopuszcza część swoich V6 TDI do pracy na HVO, czyli paliwie odnawialnym, ale traktowałbym to jako ciekawą możliwość, a nie główny argument zakupowy. Na polskim rynku ważniejsze pozostaje to, czy samochód będzie robił trasy i czy jego układ napędowy będzie regularnie pracował w warunkach, do których został stworzony. To właśnie wtedy diesel odwdzięcza się najpełniej. I to prowadzi do najważniejszego pytania: kto zyska na tym aucie najwięcej?
Kiedy Q7 z rocznika 2026 jest naprawdę trafionym wyborem
Najwięcej sensu widzę w nim u kierowców, którzy chcą jednego auta do kilku ról naraz: rodzinnego, biznesowego i turystycznego. Jeśli jeździsz dużo po drogach szybkiego ruchu, często zabierasz komplet pasażerów, a czasem ciągniesz przyczepę, diesel 3.0 TDI wygląda rozsądniej niż cokolwiek innego w tej klasie. Jeśli natomiast auto ma w tygodniu robić głównie krótkie odcinki i masz dostęp do ładowania, plug-in może być po prostu lepszym narzędziem do codzienności.
Patrząc na ceny, aktualny diesel za 444 200 zł nie jest okazją. Jest za to uczciwie wyposażonym, bardzo mocnym SUV-em premium, który nadal oferuje 286 KM, 600 Nm, 7 miejsc i 3,5 t holowania. Właśnie dlatego nie oceniam go przez pryzmat mody na nowość. Oceniam go przez to, czy faktycznie rozwiązuje konkretne potrzeby. A w takim ujęciu Q7 broni się bardzo dobrze, pod warunkiem że wybierzesz wersję pod swoje trasy, a nie pod chwilowe emocje przy konfiguratorze.
Jeśli miałbym zostawić jedną praktyczną radę, byłaby prosta: w Q7 bardziej opłaca się rozsądnie dobrać napęd i zawieszenie niż przesadzać z efektowną specyfikacją. Dobrze skonfigurowany diesel z 2026 roku ma szansę zostać jednym z najbardziej kompletnych dużych SUV-ów dla polskiego kierowcy, ale tylko wtedy, gdy kupujesz go z myślą o realnym użyciu, nie o statycznym efekcie w salonie.
